Změna velikosti písma

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Drobečková navigace

Úvod > O obci > Blízké okolí

Blízké okolí

V okolí se nachází několik zajímavých míst a památek, které si jistě zaslouží zmínku na našich stránkách.

Gotický chrám v Panenském Týnci

Gotický chrám v Panenském Týnci je nedostavěný gotický chrám vysoké umělecké hodnoty. Nachází se mezi městy Slaný a Louny v České republice. Od hlavního města Praha je vzdálen cca 40km. Počátky chrámu se datují od první poloviny 13. století, kdy zde nechal postavit klášter klarisek Habart ze Žerotína. Vrcholem pak měla být stavba monumentálního chrámu. Velkorysý trojlodní Gotický chrám v Panenském Týnci s neobvykle rozměrným chórem se stavěl v letech 1382 – 1410. Za husitských válek byla stavba přerušena. Po roce 1467 vymřel rod Žerotínů. Gotický chrám v Panenském Týnci tedy zdědili Lobkovicové, kteří ve stavbě již nepokračovali. Ani v průběhu dalších století nebyl chrám dostavěn a chátral. Do dnešní doby se zachovaly jen monumentální ruiny.

7 km od Veltěž.

Menhir Zkamenělý pastýř

Menhir Zkamenělý pastýř se nachází u obce Klobuky v okrese Kladno. Je největším menhirem v České republice. Je cca. 3,5 m vysoký. Menhir Zkamenělý pastýř býval kdysi obklopen kruhem devíti kamenů, proto vznikl jeho název "pastýř“. Bývá ale také nazýván "kamenný muž". Jeho význam vysvětluje jeho poloha, stojí vzájemně s horou Říp. Díky této vzájemné poloze můžete z tohoto místa sledovat vždy 30.4. a 13.8. východ slunce přímo na vrcholu hory Říp. Tyto data byla totiž pro Kelty velmi významná.

10 km od Veltěž

Zámek Libochovice

Zámek Libochovice leží v centru stejnojmenného města Libochovice, mezi Louny a Roudnicí nad Labem. Město leží v Ústeckém kraji, v Českém středohoří.
Původně se jednalo o gotickou tvrz Zajíců z Házburka poničenou za husitských válek. Od roku 1550 nebyla obydlena. Od druhé poloviny 16. století jej vlastnil Jan z Lobkowicz, který na původním místě nechal postavit renesanční Zámek Libochovice, jehož části se dodnes dochovaly. Poté jej měli Štenberkové, kteří o něj přišli, ale po třicetileté válce jim byl navrácen. Po velkém požáru sídlo roku 1676 prodali Gundakaru z Ditrichštejna. Ten nechal Zámek Libochovice barokně přestavět italským stavitelem Antoniem della Porta. Roku 1849 přešel zámek na posledního majitele a to na Herbersteiny, kteří libochovické panství vlastnili až do roku 1945. Toho roku bylo státem zkonfiskováno a převzala ho i s parkem Státní památková správa.
K Zámku Libochovice patří také park, který vytvořil Jan Tulipán. jednalo se původně o francouzskou zahradu později přetvořenou na anglický park.
V interiéru může návštěvník shlédnout historický nábytek, kamenná kamna, gobelíny, obrazy od Christiana Schrodera a doplňkové předměty od renesance, baroko, rokoko až po 20. století. Dále zámeckou kapli, která je nově zpřístupněna. Od roku 2002 je Zámek Libochovice Národní kulturní památkou. Před zámkem stojí pomník Jana Evangelisty Purkyně, který se zde v roce 1787 narodil.

13 km od Veltěž

Národopisné muzeum v Třebízi

Národopisné muzeum v Třebízi je muzeum věnované lidové kultuře západní části středních Čech. Patří pod Vlastivědné muzeum ve Slaném v České republice. V obci Třebíz byla zachována a na původním místě opravena celá řada dokladů lidového stavitelství. Uprostřed návsi se dochoval rybníček s brodištěm a kostelík sv. Martina. Ten je jednoduchou typickou stavbou baroka z poloviny 18. století, vnitřní vybavení je původní. Nachází se zde ještě malá zvonička a barokní kaplička Nejsvětější Trojice z 18. století. Národopisné muzeum v Třebízi zahrnuje několik objektů. Největším objektem Národopisného muzea je Cífkův statek. Statek byl nejbohatší ze vsi, s čímž souvisela i funkce rychtáře. Dalším objektem je Šubrtův statek s obytným stavením z počátku 19. století. Dnes slouží jako technické zázemí muzea. Další stavbou je usedlost čp. 4. Kde v místnosti upravené z výměnku usedlosti je zařízen obchod se smíšeným zbožím, tak jak obchod vypadal v 19. století. Mezi další objekty muzea patří výměnkářská chalupa č. p. 63, ševcovna a domek čp. 19. Kde se v roce 1848 narodil Václav Beneš Třebízský, kněz a spisovatel.

12 km od Veltěž

Házmburk

Házmburk je státní hrad v jižní části Českého středohoří. Nachází se blízko obce Libochovice v České republice. Házmburk byl stavěn na konci 13. století. V roce 1335 byl zřejmě dokončen.V té době jej získal Jan Lucemburský. Brzy jej prodal Zbyňku Zající z Valdeka. Házmburk se stal jejich sídelním hradem. Rod Zajiců z Házmburka byl v té době mocný rod a hrad byl oporou králi i církvi. V období husitských válek nebyl nikdy dobyt ikdyž se o to husité třikrát pokoušeli. V 15. století začal hrad upadat a chátrat. V roce 1558 jej Zajícové prodali Lokowiczům, ale chátrání pokračovalo. V současnosti připomíná hrad Házmburk pouze zřícenina. Areál se skládá z dolního hradu se vstupními bránami a černou okrouhlou věží a z horního hradu se zbytky paláce a bílou věží.

14 km od Veltěž